W większości domków jednorodzinnych często spotykamy się z sytuacją kumulowania tzw. niepotrzebnych rzeczy na strychu. A przecież jest to świetne miejsce na urządzenie uroczej sypialni lub pokoju gier i zabaw. Więc nastaje taka chwila w której podejmujemy decyzję o utylizacji zalegających w nim rzeczy po to aby powiększyć powierzchnię mieszkalną. Ale jak to zorganizować niskim kosztem? W tym artykule postaram się pokazać prosty przepis na udaną utylizację strychu.

636314

Utylizacja strychu

 

Niejednokrotnie zdarzało się tak, że podczas przyjazdu na miejsce w domku lub w kamienicy klienci prosili abyśmy uporządkowali to miejsce. W tym przypadku mamy dwa rozwiązania.

Pierwsza opcja – Możemy wynająć kontener na odpady z pobliskiego zakładu odpadów komunalnych. Niekoniecznie musi to być zakład, który zabiera od nas codziennie śmieci. Warto zadzwonić do kilku firm i zapytać się o cenę podstawienia takiego kontenera pod nasz domu. Ceny w tym przypadku wahają się od 300zł do nawet 1000zł w większych miastach. Wszystko to jest uzależnione od tego co będziemy do niego wrzucać (czy będą to materiały budowlane, śmieci komunalne, odpady roślinne czy AGD) oraz od jego wielkości. W tym przypadku pozostaje nam znieść wszystkie posegregowane rzeczy, na dół do kontenera. O ile w przypadku małych strychów może być to kilkadziesiąt kursów z workami o tyle przy większych strychach powyżej 35m2, w pojedynkę mamy pracy na cały dzień. I tu z pomocą przychodzi nam druga możliwość.

Druga opcja – Wynajmujemy firmę przeprowadzkową z dużym samochodem i co najmniej dwóch tragarzy. Wtedy możemy zrezygnować z podstawienia kontenera, ponieważ firma będzie pakowała niepotrzebne rzeczy wprost do samochodu ciężarowego. Odchodzi nam koszt podstawienia kontenera i co ważne nie musimy samodzielnie znosić, czasem bardzo ciężkich rzeczy. Firma powinna być wyposażona w różnego rodzaju pomoce ułatwiające znoszenie takich przedmiotów. Są to między innymi pasy transportowe, wózki trójkołowe, schodołazy itp. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że firma także pobiera opłatę (najczęściej godzinową) za taką usługę. Ceny w tym przypadku wahają się od 70zł do nawet 120zł za godzinę. Jest to uwarunkowane tym, ile osób jest zaangażowanych w pracę i oczywiście co będzie przedmiotem znoszenia. O wiele łatwiej jest znosić worki z niepotrzebnymi ubraniami, niż antyczne szafy. Dlatego w pierwszym przypadku zapłacimy zdecydowanie mniej.

Reasumując powyższe. Łatwo zauważyć, że w pierwszym przypadku musimy zapłacić minimum 300zł do 1000zł i wraz „ze szwagrem” znosić stare meble, worki czy pozostałości po remoncie. Natomiast w drugim przypadku, biorąc pod uwagę, że średni czas tzw. „oczyszczania strychu” trwa od 3 do nawet 6 godzin, łatwo skalkulować, że firmie transportowej zapłacimy od 210zł do maksymalnie 720zł. W przypadku utylizacji większych pomieszczeń, można umówić się z firmą przewozową na konkretną stawkę. Lecz musi to nastąpić dopiero po wstępnych oględzinach. A co najważniejsze, nie musimy robić tego sami. Wszystkim zajmą się Panowie od brudnej roboty.

Oczywiście decyzja jaką formę utylizacji wybierzecie, zależy tylko i wyłącznie od Was!